News, Culture & Society

Clever mum reveals her simple feta swap trick to save a hundreds of dollars on groceries each year

Clever mum reveals her simple trick for saving hundreds of dollars on her favourite food each year – here’s how you can do it too

  • Mum Olivia has been buying 200g tubs of South Cape crumbled feta ‘for years’ 
  • But the product has an expensive price tag of $8.20, or $41 per kilogram 
  • Alternatively she decided to blitz a 200g block of $5 Coles feta 
  • To her surprise, the texture and consistency was exactly the same 
  • Thrilled with the saving, Olivia hopes the insight will help others too  

A savvy Australian mum has shared a handy tip she now uses to shave a few dollars off her grocery bill every week.

On Facebook Olivia said she has been buying 200g tubs of South Cape crumbled feta ‘for years’, despite the expensive $8.20 price tag.

But this time she decided to blitz a 200g block of $5 Coles feta, which to her surprise resulted in the same texture and consistency.

The small saving would add up per week as the South Cape feta costs $41 per kilogram while the cheaper Coles alternative only costs $15 per kilogram.

Olivia said she has been buying the South Cape crumbled feta (right) ‘for years’, but instead decided to blitz a $5 block of Coles feta (left) – which turned out exactly like the expensive buy

Olivia said she uses feta regularly in a variety of dishes – such as in salads, on pizza and with smashed avocado.

If she purchased the feta each week for a whole year, Olivia only would’ve spent a total of $156 on the Coles feta compared to a massive $426.40 on the South Cape crumbled feta.

Thrilled with the saving, Olivia hopes the insight will help others when looking for bargains at the supermarket.

‘Wondering who else has little hacks like this that save money or time?’ she asked the Mums Who Cook and Bake Facebook group.    

The small saving would add up per week as the South Cape feta costs $41 per kilogram but the cheaper Coles alternative would only cost $15 per kilogram

The small saving would add up per week as the South Cape feta costs $41 per kilogram but the cheaper Coles alternative would only cost $15 per kilogram

If she purchased the feta each week for a whole year, Olivia only would've spent a total of $156 on the Coles feta compared to a massive $426.40 on the South Cape crumbled feta

If she purchased the feta each week for a whole year, Olivia only would’ve spent a total of $156 on the Coles feta compared to a massive $426.40 on the South Cape crumbled feta

The most recommended ‘hack’ was buying meat and cheese fresh from the deli rather than pre-packaged as it’s often cheaper.

‘If you buy the feta from the deli counter just ask them to put it in a container with some brine,’ one woman said, as this will make the cheese last longer. 

‘Don’t buy pre-packaged chicken or fish trays, go to the deli and get it direct – can be up to $10 cheaper,’ another wrote.

‘I buy a one kilogram block of cheese and grate half and put in snap lock bags and freeze,’ a third added.

SIMPLE SAVING TACTICS: 

Set a savings goal.

Have a savings plan.

Pay off some debt.

Shop around for the best deal.

Set up a separate savings account.

Change a spending habit and save.

Source: Money Smart

Read more at DailyMail.co.uk