Full list of Scott Morrison’s new ministry
CABINET
Prime Minister – Scott Morrison
Deputy Prime Minister and Infrastructure, Transport and Regional Development – Michael McCormack
Treasurer – Josh Frydenberg
Finance and Public Service – Mathias Cormann
Defence – Christopher Pyne
Defence Industry – Steve Ciobo
Foreign Affairs – Marise Payne
Trade, Tourism and Investment – Simon Birmingham
Attorney-General – Christian Porter
Home Affairs – Peter Dutton
Sport, Regional Services, Local Government and Decentralisation – Bridget McKenzie
Indigenous Affairs – Nigel Scullion
Communications and Arts – Mitch Fifield
Jobs, Industrial Relations and Women – Kelly O’Dwyer
Small and Family Business, Skills and Vocational Education – Michaelia Cash
Resources and Northern Australia – Matt Canavan
Industry, Science and Technology – Karen Andrews
Education – Dan Tehan
Health – Greg Hunt
Families and Social Services – Paul Fletcher
Agriculture and Water Resources – David Littleproud
Environment – Melissa Price
Energy – Angus Taylor
OUTER MINISTRY
Cities, Urban Infrastructure and Population – Alan Tudge
Assistant Treasurer – Stuart Robert
Special Minister of State – Alex Hawke
Veterans Affairs and Defence Personnel – Darren Chester
Immigration, Citizenship and Multicultural Affairs – David Coleman
Senior Australians, Aged Care and Indigenous Health – Ken Wyatt
Human Services and Digital Transformation – Michael Keenan
ASSISTANT MINISTERS
Assistant Minister to the Prime Minister – Steve Irons
Assistant Minister to the Deputy Prime Minister – Andrew Broad
Assistant Minister for Treasury and Finance – Zed Seselja
Assistant Minister for Regional Development and Territories – Sussan Ley
Assistant Minister for Roads and Transport – Scott Buchholz
Assistant Minister for Defence – David Fawcett
Assistant Minister for International Development and the Pacific – Anne Ruston
Assistant Minister for Trade, Tourism and Investment – Mark Coulton
Assistant Minister for Home Affairs – Linda Reynolds
Assistant Minister for Social Services, Housing and Disability Services – Sarah Henderson
Assistant Minister for Children and Families – Michelle Landry
Assistant Minister for Agriculture and Water Resources – Richard Colbeck.
Advertisement
Sorry we are not currently accepting comments on this article.