News, Culture & Society

Tara Brown ‘will NOT be attending Logies 2016 after child abduction in Lebanon’

Gold Logie for Best Personality on Australian TV 

Carrie Bickmore – The Project, Network Ten 

Essie Davis – Miss Fisher’s Murder Mysteries, ABC 

Grant Denyer – Family Feud/The Great Australian Spelling Bee, Network Ten 

Lee Lin Chin – SBS World News/The Feed SBS 

Scott Cam – The Block/Reno Rumble, Nine Network 

Waleed Aly – The Project, Network Ten  

Best Presenter 

Amanda Keller – The Living Room, Network Ten 

Carrie Bickmore – The Project, Network Ten 

Grant Denyer – Family Feud/The Great Australian Spelling Bee, Network Ten 

Lee Lin Chin – SBS World News/The Feed SBS 

Waleed Aly – The Project, Network Ten 

Best Actress 

Bonnie Sveen – Home And Away, Channel Seven 

Essie Davis – Miss Fisher’s Murder Mysteries, ABC 

Jessica Marais – Love Child, Nine Network 

Julia Morris – House Husbands, Nine Network 

Marta Dusseldorp – A Place To Call Home, Soho 

Best Actor 

Craig McLachlan – The Doctor Blake Mysteries, ABC 

Erik Thomson – 800 Words, Channel Seven 

Firass Dirani – House Husbands, Nine Network 

Josh Thomas – Please Like Me, ABC 

Stephen Peacocke – Home And Away, Channel Seven 

Best New Talent

Adam Dovile – Better Homes And Gardens, Channel Seven

Benson Jack Anthony – 800 Words, Channel Seven

Dan Reilly – The Block, Nine Network

Joel Jackson – Deadline Gallipoli/ Peter Allen: Not The Boy Next Door, Showcase/Channel Seven

Pia Miller – Home And Away, Channel Seven

Best Drama Program 

800 Words, Channel Seven 

A Place To Call Home, Foxtel (SOHO)

Home And Away- Channel Seven 

House Husbands- Nine Network 

Love Child- Nine Network 

Best News Panel or Current Affairs Program 

60 Minutes- Nine Network 

Q&A- ABC 

Sunrise- Channel Seven 

The Project- Network Ten 

Today- Nine Network 

Best Reality Program 

I’m A Celebrity… Get Me Out Of Here! – Network Ten 

MasterChef Australia- Network Ten 

My Kitchen Rules- Channel Seven 

The Bachelorette, Australia- Network Ten 

The Block- Nine Network 

Best Sports Program

AFL – 360, Fox Footy)

Marngrook – Footy Show, NITV

The AFL Footy Show – Nine Network

The NRL Footy Show – Nine Network

Wide World Of Sports – Nine Network

Best Lifestyle Program

Better Homes And Gardens – Channel Seven

Gardening Australia ABC

Getaway Nine Network

Selling Houses Australia – The LifeStyle Channel

The Living Room – Network Ten

Best Factual Program

Australian Story – ABC

Bondi Rescue – Network Ten

Bondi Vet – Network Ten

Gogglebox – The LifeStyle Channel/Network Ten

Who Do You Think You Are? – SBS

 

MOST OUTSTANDING CATEGORIES

   

Most Outstanding Supporting Actress

Celia Ireland – Wentworth, Soho 

Emily Barclay – Glitch, ABC 

Harrier Dyer – Love Child, Nine Network 

Jennie Baird – A Place To Call Home, Soho 

Rarriway Hick – Redfern Now: Promise Me, ABC 

Most Outstanding Supporting Actor 

Dan Wyllie – No Activity, Stan 

David Berry – A Place To Call Home, Soho 

Ryan Corr – Banished, BBC First 

Tim Minchin – No Activity, Stan, and The Secret River, ABC 

Most Outstanding Actress 

Deborah Mailman – Redern Now: Promie Me, ABC 

Essie Davis – Miss Fisher’s Murder Mysteries, ABC 

Mandy McElhinney – House Of Hancock, Nine Network 

Pamela Rabe – Wentworth, Soho 

Sarah Snook – The Beautiful Lie, ABC 

Most Outstanding Actor 

Alex Dimitriades – The Principal, SBS 

Hugh Dancy – Deadline Gallipoli, Showcase 

Malcolm Kennard – Catching Milat, Channel Seven 

Patrick Brammall – Glitch, ABC 

Sam Neill – House Of Hancock, Nine Network 

Most Outstanding Miniseries or Telemovie 

Deadline Gallipoli – Showcase 

House Of Hancock – Nine Network 

Peter Allen: The Boy Next Door – Channel Seven 

The Beautiful Lie – ABC 

The Secret River – ABC 

Most Outstanding Drama Series 

800 Words – Channel Seven 

A Place To Call Home – Soho 

Glitch – ABC 

Love Child – Nine Network 

Wentworth – Soho 

Most Outstanding Entertainment Program

Gruen – ABC

Have You Been Paying Attention? – Network Ten

The Voice – Nine Network

The Weekly With Charlie Pickering – ABC

The X Factor Australia – Channel Seven

Most Outstanding Comedy Program

No Activity – Stan

Open Slather – The Comedy Channel

Please Like Me – ABC

Shaun Micallef’s Mad As Hell – ABC

Utopia – ABC

Most Outstanding Children’s Program 

Bottersnikes & Gumbles- Channel Seven

Bushwhacked!-  ABC3

Little Lunch-  ABC3

Play Along With Sam- FOXTEL (NICK JR.)

Ready For This- ABC3

Most Outstanding Sports Coverage 

2015 Australian Open- Channel Seven/ 2Two

Emirates Melbourne Cup- Channel Seven

KFC T20 Big Bash League- Network Ten

NRL Telstra Premiership Grand Final- Nine Network

Holden State Of Origin II- Nine Network 

Most Outstanding News Coverage

‘Iraq-Syria War Coverage’ – ABC 7pm News, ABC

‘Liberal Leadership Crisis: Abbott V Turnbull’ – SKY NEWS LIVE

‘Migrant Crisis — Special Report’ –  ABC 7pm News, ABC

‘Paris Attack’ – Seven News, Channel Seven

‘Parramatta Shooting’ – Seven News, Channel Seven

Most Outstanding Public Affairs Report 

‘Catching A Monster’ – 60 Minutes, Nine Network

‘Hitting Home’ – Hitting Home, ABC

‘Making A Killing’ – Four Corners, ABC

‘The Killing Season’ – The Killing Season, ABC 

‘The Siege Survivors’ – 60 Minutes, Nine Network

Most Outstanding Sports Coverage

2015 Australian Open – Channel Seven/7TWO 

Emirates Melbourne Cup – Channel Seven

KFC T20 Big Bash League – Network Ten

NRL Telstra Premiership Grand Final – Nine Network

Holden State of Origin II – Nine Network

Most Outstanding Children’s Program

Bottersnikes & Gumbles – Channel Seven

Bushwacked! – ABC3

Little Lunch – ABC3

Play Along With Sam – Nick Jr.

Ready For This – ABC3

Most Outstanding Newcomer Actor

Joel Jackson – Charles Bean, Deadline Gallipoli, Showcase

Joel Jackson – Peter Allen, Peter Allen: Not The Boy Next Door, Channel Seven (Winner)

Rahel Romahn (Tarek Ahmad, The Principal, SBS)

Most Outstanding Newcomer — Actress

Hannah Monson – Glitch, ABC

Melina Vidler – 800 Words, Channel Seven (Winner) 

Sara West – Peter Allen: Not The Boy Next Door, Channel Seven

The Graham Kennedy Breakthrough Star Of Tomorrow

Benson Jack Anthony – 800 Words, Channel Seven

Ky Baldwin – Peter Allen: Not The Boy Next Door, Channel Seven (Winner) 

Olivia DeJonge – Shaneen Quigg/Tara Swift, Hiding, ABC



Read more at DailyMail.co.uk


Comments are closed.