News, Culture & Society

Tokyo Olympics: Team GB tipped to win 52 medals and finish FIFTH by sports data analysts

GOLD

1. Men’s 4x100m relay – athletics

2. Lauren Price – boxing – middleweight

3. Liam Heath – canoe sprint – K1 200m

4. Jack Laugher and Dan Goodfellow – diving – 3m springboard synchro

5. Laura Collett – equestrian – individual eventing

6. Ben Maher – equestrian – individual jumping

7. Max Whitlock – gymnastics – pommel horse

8. Men’s four – rowing

9. Anna Burnett and John Gimson – sailing – mixed Nacra 17

10. Seonaid McIntosh – shooting – women’s 50m rifle 3 positions

11. Amber Hill – shooting – women’s skeet

12. Adam Peaty – swimming – 100m breaststroke

13. Men’s 4x100m medley relay – swimming

14. Jade Jones – taekwondo – women’s -57kg

SILVER

1. Laura Muir – athletics – 1500m

2. Dina Asher-Smith – athletics – 200m

3. Women’s 4x100m relay – athletics

4. Jemma Reekie – athletics – 800m

5. Women’s team pursuit – cycling track

6. Men’s team sprint – cycling track

7. Tom Daley – diving – 10m platform

8. Lois Toulson and Eden Cheng – diving – 10m platform synchro

9. Jack Laugher – diving – 3m springboard

10. Oliver Townend – equestrian – individual eventing

11. Team eventing – equestrian

12. Scott Brash – equestrian – individual jumping

13. Kate French – modern pentathlon

14. Men’s eight – rowing

15. Hannah Mills and Eilidh McIntyre – sailing – women’s 470

16. Duncan Scott – swimming – 200m freestyle

17. Mixed 4x100m medley relay – swimming

18. Men’s 4x200m freestyle relay – swimming

19. Bradly Sinden – taekwondo – men’s -68kg

20. Bianca Walkden – taekwondo – women’s +67kg

21. Mixed doubles – tennis

22. Jess Learmonth – triathlon – women’s

23. Emily Campbell – weightlifting – women’s +87kg

BRONZE

1. Andrew Pozzi – athletics – 110m hurdles

2. Charlotte Worthington – BMX freestyle

3. Peter McGraile – boxing – featherweight

4. Karriss Artingstall – boxing – featherweight

5. Ben Whittaker – boxing – light heavyweight

6. Frazer Clarke – boxing – super heavyweight

7. Pat McCormack – boxing – welterweight

8. Tom Daley and Matty Lee – diving – 10m platform synchro

9. Tom McEwen – equestrian – individual eventing

10. Women’s hockey

11. Joe Choong – modern pentathlon

12. Matthew Coward-Holley – shooting – men’s trap

13. Women’s 4x200m freestyle relay – swimming

14. Ben Proud – 50m freestyle – swimming

15. Mahama Cho – taekwondo – men’s +80kg

Read more at DailyMail.co.uk