News, Culture & Society

Grandmother feeds two people for a week for the cost of 40 cigarettes

Grandmother buys enough groceries to feed two people for an entire week at the same price as 40 cigarettes to show her grandchildren how much money smokers are wasting

  • Judy Kerrison tested how much food she could buy for cost of cigarette pack
  • She and grandchildren bought 19 items at Woolworths for less than $60 pack
  • Showed them what smokers could be buying instead of feeding their habit 

A grandmother has shown that you can buy enough food to feed two people for a whole week – for the same price as a packet of cigarettes.

Judy Kerrison managed to buy a trolley load of groceries from Woolworths for the same price as a $56.95 packet of 40 Longbeach Original Yellows.

Among the items she picked up from her local store in Launceston, Tasmania, were packs of sausages, cereal, pasta, fruit and vegetables, milk, and bread.

Judy Kerrison managed to buy a trolley load of groceries from Woolworths for the same price as a $56.95 packet of 40 Longbeach Original Yellows

She and her grandchildren managed to buy a trolley load of groceries from Woolworths for the same price as a $56.95 packet of 40 Longbeach Original Yellows (pictured)

Among the items she picked up from her local store in Launceston, Tasmania, were packs of sausages, cereal, pasta, fruit and vegetables, milk, and bread

She and her grandchildren managed to buy a trolley load of groceries from Woolworths (right) for the same price as a $56.95 packet of 40 Longbeach Original Yellows (left)

What they bought

Bananas, 972g: $3.73

Milk, 2L: $2.39

Margarine, 1kg: $1.60

Strawberry yogurt, 1kg: $3.50

Sausages, 2x600g: $10

Beef mince, 500g: $6

Cheese slices, 500g: $3.70

Frozen beans, 1kg: $1.99

Frozen peas, 1kg: $1.99

Carrots, 1kg: $1.90

Potatoes, 2kg, $4

Apples, 1kg: $3

Raguletto pasta sauce, 500g: $1.70

Zafarelli spaghetti, 500g: $1.50

Wheat biscuits, 1.12kg: $3.20

Chips, 380g: $4

White bread, 2x650g: $2.60 

Ms Kerrison said she and her grandchildren made the ‘challenge’ after one of them commented on the high price of cigarettes.

‘The grandkids and I tried to purchase the most value for money ‘basic’ food items and the most popular cigarette brand,’ she said.

‘They were surprised at the amount of food you can buy for the same monetary value.’

Ms Kerrison said the food they managed to buy was enough to make breakfast, lunch, and dinner, plus snacks, for two people for a week.

She said the comparison showed how much money smokers were burning on their habits when they could be feeding their families. 

‘I hope this exercise has made [my grandchildren] aware of life’s choices,’ she said. 

A receipt showed the 19 items came to just $56.85 – 10c less than the cigarettes. 

Ms Kerrison said the comparison showed how much money smokers were burning on their habits when they could be feeding their families

Ms Kerrison said the comparison showed how much money smokers were burning on their habits when they could be feeding their families

Read more at DailyMail.co.uk


Comments are closed.